Webinar 2 lutego 2023, godz. 12.00

Światło w mieście, a jego wpływ na ciemne niebo, środowisko i zdrowie publiczne

Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Ciemnego Nieba (The International Dark-Sky Association) „na całym świecie wydajemy co roku co najmniej 50 miliardów dolarów na koszty energii, aby wytworzyć światło, które ucieka do przestrzeni kosmicznej”.*

Światło to nie tylko się marnuje, ale może mieć negatywny wpływ na środowisko nocne, niepotrzebnie zwiększać koszty ponoszone przez właścicieli oświetlenia, zanieczyszczać nasze ciemne niebo i potencjalnie szkodzić ludzkiemu samopoczuciu.

ZAREJESTRUJ SIĘ

Zapraszamy na webinar, którego gościem będzie dr inż. arch. Karolina Zielińska-Dąbkowska. Rozmowę poprowadzi Marta Ostałkiewicz.

Z webinaru dowiesz się m.in.:

  • czym jest zanieczyszczenie światłem i jakie może mieć skutki
  • jak zanieczyszczenie światłem wpływa na zdrowie psychiczne człowieka
  • jak zanieczyszczenie światłem wpływa na życie nocnych zwierząt
  • jak działa Międzynarodowe Stowarzyszenie Ciemnego Nieba i na czym polega program certyfikacji opraw oświetleniowych IDA
  • jakie działania można podjąć w celu ochrony nocnego ekosystemu
  • jak technologia NightTune pomaga chronić ciemne niebo, jednocześnie zapewniając bezpieczeństwo ludziom 

Poznaj naszych ekspertów:

Dr inż. arch. Karolina M. Zielińska-Dąbkowska praktykująca architektka światła, badaczka i nauczyciel akademicki. Jest członkiem Królewskiego Instytutu Brytyjskich Architektów oraz jedynym z Polski członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Projektantów Oświetlenia w kategorii Professional Member. Jest również aktywnie zaangażowana w prace Komitetów Technicznych organizacji międzynarodowych, takich jak Międzynarodowa Komisja ds. Oświetlenia, amerykańskie Illuminating Engineering Society czy International Dark-Sky Association, tworząc wytyczne projektowe i dzieląc się najlepszymi praktykami. Dzisiaj opowie nam o świetle w mieście i jego wpływie na ciemne niebo, środowisko i zdrowie publiczne.

 

Marta Ostałkiewicz jest specjalistą ds. sprzedaży w firmie ZG Lighting Polska, odpowiedzialną za markę Thorn. Od ponad 20 lat jest związana z branżą oświetleniową. Specjalizuje się w oświetleniu zewnętrznym i projektach modernizacyjnych nastawionych na oszczędności zużycia energii, poprawę bezpieczeństwa i ochronę nocnego ekosystemu. Uczestniczy we wprowadzaniu oraz certyfikacji na  rynek polski opraw marki Thorn.  

 

 

ZAREJESTRUJ SIĘ

 

 

Wydarzenie pod patronatem

 

Patronat medialny

 

* NightTune - biała księga, materiały Thorn.